Yuval Noah Harari – Hayvanlardan Tanrılara – Sapiens – PDF EPUB e-kitap indir

Yuval Noah Harari – Hayvanlardan Tanrılara – Sapiens

PDF ekitap / EPUB e-kitap indir

 

 

Çevirmen: Ertuğrul Genç
– Homo Sapiens neden çevre ve birbirleriyle olan ilişkileri açısından bir dizi katil oldu?
– Neden suç krallığının inandığı tek şey para?
– Kadınlar neden kadınların üstün sosyal becerilere sahip olduğu birçok toplumdaki kadınlardan bahsediyor?
– Adam, ulusun ekonomik potansiyeline sahip olacak kadar güçlü Adem oğlu, neden bu gücü mutluluğa dönüştüremiyorlar?
– Geleceğin Dini Araştırmaları?
– Adam’ın son kullanma tarihi zaten geçti mi?
Yüz bin yıl önce dünyada Adem’in oğullarının en az altı farklı türü vardı.
Bugün sadece bir homo sapiens var.
Diğerlerinin sonu neydi ve sonu ne olacak?
Çalışmaların çoğu Adem’in macerasını tarihsel veya biyolojik bir sorun olarak ele alıyor, ancak Harari 70.000 yıl önce bilişsel devrim ile başlattığı bu e-kitaptaki gelenekleri kırıyor.
Sapiens, Adams oğlunun küresel ekosistemdeki rolünden krallıkların ve modern tarihin yükselişine kadar çok çeşitli konuları araştırıyor.
Harari ayrıca okuyucuyu geleceğe bakmaya zorlar.
Son zamanlarda Adam, 4 milyar yıldır hayatı yöneten doğal seleksiyon yasalarını değiştirmeye başladılar.
Artık sadece gezegenimizi değil, aynı zamanda kişimizi ve diğer canlıları da şekillendirme ustalığını elde ettik.
Bu bizi nereye götürüyor, ne dönmemizi sağlayabilir?
30’dan fazla dile çevrilen bu kışkırtıcı çalışma, Matt Ridley, Robert Wright, Jared Diamond ve James Gleick’in kitaplarına aşina olan okuyucular için mükemmel bir referanstır.
Api Sapiens tarihin ve modern zamanların en önemli sorularını çok basit bir dilde inceliyor. Çok okuyacaksın! “
Ed Rifle, Germ ve çelik görevlisi Jared Diamond
“Harari’nin kitabı kabul edilen öğretilerle çelişen fikirler ve beklenmedik gerçeklerden oluşuyor.”
John Gray tarafından Wall Street Journal.

Hayvanlardan Tanrılara – Sapiens  ‘den bir bölüm:

Sessiz perde : Eski avcı-toplayıcı hayatını restore etmek zor olsa da, bazı bireysel olayları canlandırmak tamamen imkansızdır. Bir grup Sapiens ilk kez Neandertal’e girdiğinde, takip eden yıllar nefes kesici bir tarihsel drama olabilir. Ne yazık ki, en katı akademik çalışmalarda çok fazla bir şey ifade etmeyen birkaç fosilleşmiş kemik ve taştan yapılmış aletler dışında bu karşılaşmadan geriye hiçbir şey kalmadı. Bu kalıntılardan insan anatomisi, teknoloji, beslenme ve hatta sosyal yapı hakkında sonuçlar çıkarabiliriz. Ancak bu kalıntılar, komşu Sapiens grupları arasındaki politik ittifaklar, bu ittifakı kutsayan ölü ruhlar veya kutsamalarını garanti etmek için sihirbaza verilen fildişi inciler hakkında hiçbir şey anlatmıyor.
Bu sessizlik perdesinin arkasında on binlerce yıllık bir hikaye gizleniyor. Bu uzun yıllarda elbette savaşlar ve devrimler, mutluluk dolu dini hareketler, derin felsefe kuramları ve eşsiz sanat eserleri oldu. Avcıların ve toplayıcıların, Kıbrıs’ın imparatorluklarının yarısını yöneten kendi Napolyonları ve yerel bir meşe ruhunun sözlerini evrensel bir yaratıcı tanrı ve insanların gözleriyle yetenekli Beethoven yerine halka aktaran peygamberler vardı. Senfoni orkestrası olmasa bambu flütleri açılabilir. Ancak, bunlar sadece tahminlerdir. Bu sessizlik perdesi o kadar kalın ki, bu tür şeyleri tam olarak tarif edebileceğimizden bile emin olamayız.
Araştırmacılar sadece mantıksal olarak cevaplamak istedikleri sorular sorarlar. Yeni araştırma araçları henüz keşfedilmemişse, muhtemelen eski avcı-toplayıcıların neye inandığını veya siyasi olaylardan nasıl geçtiğini asla bilemeyiz. Yine de cevapsız soru sormak önemlidir, aksi takdirde 60-70.000 yıllık insanlık tarihini “o sırada yaşayan insanlar dikkate değer bir şey yapmadı” bahanesiyle görmezden geliriz.
Aslında, bu insanlar birçok önemli şey yaptılar. Çevremizdeki dünyayı çoğumuzun fark ettiğinden çok daha fazla şekillendirdiler. Sibirya tundrasına dalmış gezginler, orta Avustralya çölleri ve Amazon yağmur ormanları bozulmamış yerlere geldiklerine inanıyor. Ama bu bir yanılsama. Avcılar ve toplayıcılar önümüzde yürüdüler ve en ıssız vahşi ortamdan en yoğun ormanları yarattılar, bu da girdikleri her ortamda ciddi değişikliklere neden oldu. Bir sonraki bölümde, ilk tarımsal yerleşim kurulmadan çok önce avcıların ve toplayıcıların gezegenimizin ekolojisini nasıl derinden şekillendirdiklerinden bahsedeceğiz. Hikaye anlatıcısı Sapiens’in seyahat grupları, hayvan krallığının en önemli ve en yıkıcı gücüdür.

 

Yuval Noah Harari ‘nin Hayvanlardan Tanrılara – Sapiens adlı ekitap dosyasını, Epub ve PDF formatında ücretsiz indirebilirsiniz.

İndirme linkleri:

Not:
  • Android tabanlı telefon ve tabletlerde .rar dosyasını açmak için ES File Explorer vb. bir app. indirip kurmanız gerekir.
  • Daha sonra Epub Reader yada PDF Reader benzeri bir app. ile Epub yada PDF formatındaki ekitabı okuyabilirsiniz.

PDF dosyasını internet tarayıcınızdan direkt okumak için :


 

 


PDF + EPUB Rar Paketi linkleri:

 


 


  Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code