Stephen William Hawking Zamanın Kısa Tarihi Ekitap

Stephen William Hawking – Zamanın Kısa Tarihi – Ekitap Epub PDF indir

Stephen William Hawking – Kitabı

Zamanın Kısa Tarihi  

Ücresiz EPUB – PDF – E kitap / E kitap indir / Oku

 

KİTABIN BAZI SAYFALARI

Önceki bölümlerde zamanın doğası hakkındaki düşüncelerimizin yıllar içinde nasıl değiştiğini gördük. Bu yüzyılın başına kadar, insanlar mutlak zamanın varlığına inanıyorlardı. Bu, her olayın “zaman” adı verilen benzersiz bir şekilde numaralandırılması ve tüm doğru çalışma saatlerinin iki olay arasındaki zaman aralığını eşit olarak ölçmesi gerektiği anlamına gelir.
Daha sonra, ışığın hızının, nasıl hareket ettiğinden bağımsız olarak, tüm gözlemciler için aynı kaldığı keşfi, görelilik teorisine yol açtı ve bu teoriye göre, mutlak zaman fikri bir kenara bırakılmalıdır. . Bunun yerine, her gözlemcinin aldığı zamana göre kaydettikleri bir zaman ölçüsü olacaktır: farklı gözlemciler tarafından alınan aynı zamanı ölçmek zorunda kalmayacaklardı, bu yüzden bu kez ölçtüğü gözlemciye dayanan kişisel bir kavramdı.
Parçacık mekaniğini kütle çekimiyle birleştirme çabaları “sanal” zaman kavramı ile ilgilidir. Sanal zaman, mekânsal yön kavramına benzer. Bir kişi kuzeye gittiğinde güneye dönebilir ve birisi sanal zamanda ilerlediğinde geri dönebileceğini düşünebiliriz.
Bu, sanal zamanda ileri ve geri yönler arasında önemli bir fark olmadığı anlamına gelir. Öte yandan, hepimizin bildiği gibi, “gerçek zamanlı” ya baktığımızda ileri ve geri yönler arasında büyük bir fark vardır. Geçmiş ve gelecek arasındaki bu fark nereden geliyor? Neden geçmişi değil, geleceği hatırlıyoruz?
Bilim yasaları, gelecek ve geçmiş arasında hiçbir ayrım yapmaz. Daha spesifik olarak, daha önce açıklandığı gibi, bilim yasaları, C.P.T. olarak bilinen farklı süreç ilişkilendirmeleri (bakış açıları) nedeniyle kalır. (C, partiküllerin partiküllerle değiştirilmesi anlamına gelir. P, ayna görüntüsünün alınması ve böylece pozisyonun sağdan sola değiştirilmesi anlamına gelir. T, tüm partiküllerin hareket yönünü değiştirir, yani geriye doğru hareket ederler). Sabit kal Başka bir deyişle, hayat bizimkiyle aynı olurdu ve hem aynadaki imgemiz hem de madde yerine maddi varlıklar için farklı bir gezegende yaşayacaktı.
Bilim yasaları C ve P ve C.P operasyonlarının bir arada bulunmasının sonucuysa. ve T. operasyonlar sadece kombinasyon nedeniyle değil, sadece T operasyonu nedeniyle değişmelidir. Ancak günlük hayatta gerçek zamanlı olarak ileri ve geri yön arasında büyük bir fark olduğunu biliyoruz. Tuz ve buz içeren bir bardak su hayal edin. Eğer bunu filme alıyorsanız, filmin ileri veya geri oynatılıp oynatılmadığını kolayca öğrenebilirsiniz. Filmi oynattığınızda, başlıklar aniden birleşir ve camı oluşturmak için masaya geri atlar. Bu tür davranışlar günlük yaşamımızda asla bulunmaz ve hemen filmin oynandığı söylenebilir. Eğer bu gerçek hayatta doğru olsaydı, çömlekçiler işsiz kalırdı.
Kırık cam parçacıklarının neden bir araya geldiğini ve neden masaya sıçramadıklarını açıklayın, genellikle onu termodinamiğin ikinci yasasından yasaklayarak yapılır. Bu, her kapalı sistemde düzensizliğin, entropinin arttığı anlamına gelir. Başka bir deyişle, işler genellikle her zaman istemediğimiz şeylere yol açar. Masadaki fincan yüksek dereceli bir durumdur, ancak zemindeki kırık bir fincan bir sıkıntıdır. Geçmişte masadaki fincandan gelecekte kırık camlara kadar, konuma ulaşmak kolaydır, ancak tam tersi değildir.
Zaman içinde düzensizliklerin veya entropilerin artması, zamanın yönünü göstererek geleceği geçmişten ayıran zaman oku olarak adlandırılan bir kavram örneğidir.
En az üç farklı zaman oku vardır. Birincisi, bozukluğun veya entropinin arttığı termodinamik zaman okudur. Sonra zamanın psikolojik okunu takip edin. Zamanın hissettiği ve geleceği değil geçmişi hatırladığımız yön budur. Zamanın son oku kozmolojik oktur. Bu, evrenin küçülmek yerine genişlediği zamanın yönüdür.
Bu bölümde, evrenin sınırsız durumunun, zayıf insani ilkeyle birlikte, üç okun neden aynı yönü gösterdiğini ve zamanın neden belirli bir ok olması gerektiğini açıklayabileceğini tartışacağım.

Stephen William Hawking – Zamanın Kısa Tarihi (255 Sayfa) adlı e-kitap dosyasını, PDF ve EPUB formatında indirerek okuyabilirsiniz.

 


Stephen William Hawking Foto ve Görselleri:


Başka sitelerdeki gibi, aslında reklam sayfasına giden sahte linklerle ya da

“PDF indir” yazan ama hiçbir link vermeyen sitelerle uğraşmak istemiyorsanız,

ekitabı / romanı bizden indirin.

İndireceğiniz e kitabın kalitesini yukarıdaki örnek sayfalardan kontrol edebilirsiniz.

(Link ve açıklama sayfanın en altındadır)


İndirme linkleri:

Not:
  • Android tabanlı telefon ve tabletlerde .rar dosyasını açmak için ES File Explorer vb. bir app. indirip kurmanız gerekir.
  • Daha sonra Epub Reader yada PDF Reader benzeri bir app. ile Epub yada PDF formatındaki ekitabı okuyabilirsiniz.

PDF Kitabı internet tarayıcınızdan direkt okumak için :


 


PDF + EPUB Rar Paketi linkleri:

1 thought on “Stephen William Hawking – Zamanın Kısa Tarihi – Ekitap Epub PDF indir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code