Paulo Coelho – Simyacı – PDF Epub E-kitap indir

Paulo Coelho – Simyacı

PDF ekitap / EPUB e-kitap indir

 

 

Simyacı, dünyaca meşhur  Brezilyalı kalem erbabı  Paulo Coelho’nun 3. edebi eseri. Bin dokuzyüzdoksanaltı yılından bu yana bizim ülkemizde de çok fazla okundu, çok gönül veren oldu, çok övüldü bu ekitap .

Uzun yıllardır değerini yitirmeyen önemli bir şark eseri olan Mevlana’nın şanlı  Mesnevi’sinde yer  alan bir kısa  hikayeden harekete geçerek  yazma işi yapılan bu edebi eser , yüreğinde küçük yaştakilerin uğraşılarını ağırlığını yüklenen okurlar için bir “başyapıt” eser  haline geldi.

Ancak  ayrıca bu ekitap bir “nasihatname” niteliğinde; “kaderine nasıl hükümran olacaksın? Mutluluğunu nasıl bulacaksın?” şeklinde  suallere cevap  arayan bir hayat ve toplum içinde uymak zorunda olduğumuz davranış kuralları kılavuzu.

Gizemsel  bir peri masalını hatırlatan  bu edebi eserin, yeryüzünün her yerinde, bunca hoşlanılmasının gizi, şüphesiz yol gösteren kitap olma özelliğinden kaynaklanıyor.

Simyacı’yı okumak, cümle alem  daha uykudayken seher vakti uyanıp, güneşin ufuktan yükselerek görünüşünü takip etmeye benziyor.

Kalbinde, küçüklüğünü henüz kaybetmemiş olan okuyucular için türünde başyapıt olarak görülen bir eser olan Simyacı, İspanya’dan yola çıkıp Mısır Piramitlerinin etrafında servetini aramaya giden Endülüslü koyun ve keçi sürülerini otlatan kişi Santiago’nun masalsı hayatının felsefi hikayesini ele alıyor.

 

Simyacı ’dan bir bölüm:

Ama şimdi böyle şeyler için endişelenme zamanı değildi. Sadece sevgilisini, onu nasıl alacağını düşünmeliydi.
Koyun satarak çok para kazanmış ve paranın büyülü bir gücü olduğunu biliyordu: parası olan bir adam hiçbir zaman tamamen yalnız değildir. Yakında, belki birkaç gün sonra piramitlere ulaşacaktı. Göğsü parlak altınla kaplı yaşlı bir adamın altı koyun almak için yalan söylemek zorunda kalmadı.
Yaşlı kral ona sembolleri anlattı. İkonları Boğaziçi’ni geçerken düşündü. Evet, neden bahsettiğini tam olarak biliyordu: Endülüs kırsalında geçirdiği süre boyunca, dünyada ve gökyüzünde izlemesi gereken yolun işaretlerini okumaya alışmıştı. Bir kuşun varlığı yakınlardaki bir yılanın işaretiydi; ve böyle bir çalı, çevrede bir su işaretiydi. Bunu öğrendi. Koyun ona bunu öğretti.
Tanrı Eğer Tanrı koyunu bu kadar iyi yönetirse, bir adamı motive edecek, diye düşündü, rahatlamış hissetti. Çay daha az acı oldu. “Sen kimsin?” İspanyolların sorduğunu duydu.
Aniden elinden geldiğince güçlü hissetti. Birileri sembolleri düşünürken geldi.
“Neden İspanyolca konuşuyorsun?” diye sordu. Avrupalı ​​gibi gizlenmişti, ancak ten rengi bu şehirden geldiğini gösteriyor. Neredeyse onun kadar uzun, eskisi kadar yaşlıydı.
“Buradaki herkes İspanyolca konuşuyor. İspanya’dan sadece iki saat uzaklıktayız.” Otur. Sana bir şey almama izin ver Bana biraz şarap söyle. Bu çaydan nefret ediyorum. “
“Bu ülkede şarap yok,” diye cevapladı diğeri. “Din yasakladı.”
Genç çoban piramitlere gitmek zorunda olduğunu söyledi. Yanlış olduğunu düşündüğü hazineden bahsederdi. Arap çocuk hazinenin bir kısmını onu oraya götürmesini isteyebilir. Yaşlı adamın kendisine henüz sahip olmayan şeyler için öneriler hakkında söylediklerini hatırladı.
“Mümkünse beni oraya götürmeni istiyorum. Talimatları ödüyorum. Oraya nasıl gidileceğine dair bir fikrin var mı?”
Çocuk, kahvenin yanında olduğunu ve konuşmalarını dinlediğini fark etti. Orada olması onu biraz kızdırdı. Ama bir rehbere rastlamıştı ve bu fırsatı kaçırmayacaktı.
Gerek Arap oğlan Arap, dedi tüm Sahra çölünü geçmek zorundayız. Bunun için paraya ihtiyacın var. Önce yeterli paranız olup olmadığını bilmek istiyorum. “
Çocuk soruyu biraz garip buldu. Ama yaşlı adama güvendi ve yaşlı adam ona gerçekten bir şey yapmak istiyorsan tüm evrenin kendi yararına çalışacağını söyledi.
Parasını cebinden çıkardı ve yeni arkadaşına gösterdi. Kahve dükkanı adamı yaklaştı ve yakından baktı. Adam ve çocuk Arapça konuşuyordu. Kahve makinesi kızgın görünüyordu. Arap çocuk Arap, buradan çıkmak istiyorum dedi. “Burada kalmamızı istemiyor patron.”
Çoban falcı hayal kırıklığı ile ayrıldı; Bir daha asla rüyalara inanmaya karar verdi. Bu arada, yapacak çok şeyi olduğunu hatırladı: Birincisi, kendini besledi, kitabını daha kalın bir kitapla değiştirdi ve yeni satın aldığı şarabı rahatça içmek için şehirde bir sıraya oturdu. Sıcak bir gündü, ama şarap çobanın bu gizemli sır ile biraz soğumasına izin verdi.
Yeni bir arkadaşın girişinde koyunlar ahırdaydı. Bölgede bazı arkadaşları vardı ve bu neden seyahat etmeyi sevdiğini açıklıyor. Birlikte olmak zorunda kalmadan her gün yeni arkadaşlar bulabilirsiniz.
Papaz okulunda hep aynı insanları görürseniz, onları hayatınızın bir parçası olarak görmeye başlarsınız. Güzel, ama bu yüzden bu insanlar hayatlarımızı değiştirmeye çalışıyorlar. Olmamızı istedikleri gibi olmazlarsa mutlu olmazlar, sıkılırlar. Çünkü efendim, herkes Elif’in nasıl yaşayacağını bildiğini düşünüyor.
Ancak, kimse kendi hayatını nasıl yöneteceğini tam olarak bilmiyor. Tıpkı hayallerini gerçekleştirmeyen ama rüyaları yorumlamaya başlayan bu cadı gibi.
Koyunu ülkeye götürmeden önce güneşin batmasını beklemeye karar verdi. Üç gün sonra tüccarın kızını görecekti.

Paulo Coelho’nun Simyacı adlı ekitap dosyasını, Epub ve PDF formatında ücretsiz indirebilirsiniz.


İndirme linkleri:

Not:

  • Android tabanlı telefon ve tabletlerde .rar dosyasını açmak için ES File Explorer vb. bir app. indirip kurmanız gerekir.

  • Daha sonra Epub Reader yada PDF Reader benzeri bir app. ile Epub yada PDF formatındaki ekitabı okuyabilirsiniz.


PDF dosyasını internet tarayıcınızdan direkt okumak için :PDF + EPUB Rar Paketi linkleri:Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code