Metin Özbek Dünden Bugüne İnsan Ekitap Epub Pdf Indir

Metin Özbek – Dünden Bugüne İnsan – Ekitap Epub PDF indir

Metin Özbek – Kitabı

Dünden Bugüne İnsan

Ücresiz EPUB – PDF – E kitap / E kitap indir / Oku

 

KİTABIN BAZI SAYFALARI

Hiçbir araştırmacı, insanlarınki gibi politik bir yapıya sahip olan yaratığın yaptığı ırkçı sınıflandırmaların bir geçerliliğe sahip olduğunu söyleyemez. Bir denetçi tarafından önerilen sınıflandırma diğeri tarafından reddedildi. İnsanları sınıflara ayırmak gerçekten zor. Örneğin, tüm siyah tenli toplumları bir grupta gruplandırırsak, saç stilinde (düz ve dalgalıdan tüylü), burun yapısından (dar ve çıkıntılıdan düz ve genişe) taban tabana zıt olan insan toplumlarını görürüz. ve vücut yapıları. Cilt rengi yerine kafatası, burun, göz ve saç şeklini ölçüt olarak kullanırsak, bu kez insan toplumlarını farklı vücut yapıları ve cilt renkleri ile aynı kategoriye yerleştireceğiz. İlk bakışta, ırkları ayırt etme kriterleri, cilt rengi, göz rengi, saç rengi ve şekli ve yüz yapısı gibi açıkça tanınabilir. Görünür anatomik değişkenlerin çoğundan çok sayıda genetik farklılık gösterilebilir. Bu, kariyer sıralamasında tam bir kargaşaya neden oldu. Bazen gözlemci, tüm bu ırksal farklılıkların insan karakterine yansıtılabileceğini düşünerek hata yapabilir; Edinilmiş kültürel değerleri doğuştan gelen genetik özelliklerle karıştırabilir. Yüzeysel olsun ya da olmasın ırksal çeşitliliğin önemini daha iyi anlamak için, insan ırklarının ortaya çıkışının önünü açan bazı unsurlar bilinmelidir.
Birincisi, cinsin özelliklerinin önemli bir parçası, insanın içinde yaşadığı doğal çevreye biyolojik adaptasyonunun sonucudur. Örneğin, güneş ışınları, hava durumu, diyet ve yerleşim yerinin deniz seviyesinden yüksekliği vb. Çevre, bir toplumdaki daha az uyarlanabilir bireyleri ortadan kaldırır ve üreme ve üremede kendini gösteren farklılık sayesinde o toplumdaki farklı genlerin yeniden üretilmesi için bir ortam yaratır. Belirli bir doğal seleksiyon ve mutasyon süreciyle, insan grupları biyolojik olarak çeşitli doğal çevre koşullarına uyum sağlayabildiler. Bununla birlikte, bu uyumu kültürel düzeyde elde ettiler ve bölgelerinde büyük bir avantaj sağlayan yeniliklerle bunu mümkün kıldılar. Dünyada birçok insan toplumu var. Sadece Afrika’nın güney Sahra’sında bölgede yaklaşık 1.000 topluluk var. Genetik çeşitlilik hem insan türleri hem de tüm canlılar için geçerlidir. Bu çeşitliliğe yol açan evrim mekanizmalarını dört ana gruba ayırıyoruz. 1. mutasyon, 2. doğal ekstraksiyon, 3. girişim, 4. genetik değişim (Weiner, 1972).
İnsan türleri içindeki genetik çeşitlilik biyolojik adaptasyon potansiyelinin temelini oluşturur (Neel ve Schull, 1966). Tüm canlılarda olduğu gibi, mutasyon bu çeşitliliğe zemin hazırlayan faktördür. Gen veya kromozom seviyesinde olabilecek bir mutasyon, doğası tam olarak anlaşılmayan kimyasal bir değişikliktir. Genellikle tek genli DNA molekülündeki 4 azot bazından biri veya daha fazlası yer değiştirdiğinde, yerleştirildiğinde veya ayrıldığında oluşur. Modifiye edilmiş kromozomal fragman veya gen, yeni bir kalıtsal özelliğin kodlanmasıdır. Bu şekilde, yeni genetik özellik gen havuzunda devam eder. Mutasyonlar üreme hücrelerinde meydana geldiğinde kalıtsaldır. Sebep oldukları değişiklikler, genomdan tüm organizmaya kadar çeşitli seviyelerde dikkat çekicidir. Çoğu mutasyon, organizmanın işleyişi üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir. Mutasyon her nesilde belirli bir oranda gerçekleşir. Buna mutasyon oranı diyoruz. Mutasyon oranı çok yavaş. 1/100000, hatta daha az.
Bu doğal seleksiyon sürecinin temel malzemesi mutasyondan kaynaklanan genetik çeşitliliktir. Bu şekilde oluşturulan herhangi bir yeni genetik özellik, bir coğrafi bölgedeki birey için faydalı olabilir ve başka bir coğrafi bölgede kullanılamaz veya hatta zararlı olabilir. Genin seçici avantajı toplulukta artmaktadır ve bu gen tarafından belirlenen biyolojik özellik, söz konusu popülasyonun genotipinde korunmaktadır. Bu genetik özellik, genetik akış yoluyla diğer bölgelere aktarılabilir. Bununla birlikte, tüm genetik özellikler tüm coğrafi ortamlarda adaptasyon avantajı sunmaz. Bu durumda, bu yeni nesil genetik özelliğe sahip olanlar daha az torun bırakacaktır. Bununla ortadan kaldırılır ve ortadan kaybolurlar.

Metin Özbek – Dünden Bugüne İnsan (382 Sayfa) adlı e-kitap dosyasını, PDF ve EPUB formatında indirerek okuyabilirsiniz.

 


Metin Özbek Foto ve Görselleri:


Başka sitelerdeki gibi, aslında reklam sayfasına giden sahte linklerle ya da

“PDF indir” yazan ama hiçbir link vermeyen sitelerle uğraşmak istemiyorsanız,

ekitabı / romanı bizden indirin.

İndireceğiniz e kitabın kalitesini yukarıdaki örnek sayfalardan kontrol edebilirsiniz.

(Link ve açıklama sayfanın en altındadır)


İndirme linkleri:

Not:
  • Android tabanlı telefon ve tabletlerde .rar dosyasını açmak için ES File Explorer vb. bir app. indirip kurmanız gerekir.
  • Daha sonra Epub Reader yada PDF Reader benzeri bir app. ile Epub yada PDF formatındaki ekitabı okuyabilirsiniz.

PDF Kitabı internet tarayıcınızdan direkt okumak için :


 


PDF + EPUB Rar Paketi linkleri: 1 thought on “Metin Özbek – Dünden Bugüne İnsan – Ekitap Epub PDF indir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code