Jose Mauro De Vasconcelos – Şeker Portakalı – PDF – EPUB e-kitap indir

Jose Mauro De Vasconcelos Kitapları – Şeker Portakalı

PDF ekitap / EPUB e-kitap indir

Brezilya’dan çıkan, meşhur yazar Jos Mauro de Vasconcelos, bin dokuzyüzyirmi yılında, Rio de Janeiro civarında, Bangu şehrinde  doğdu.  Çok fakir bir ailesi vardı. Onu Natal kasabasında yaşayan amcasının evine yolladılar. 9 yaşındayken Potengi nehrinde yüzmeye merak sardı ve sürekli günün birinde yüzme sporunda başarılı olmayı hayal etti.
Natal’da Liseden mezun olduktan sonra 2 yıl tıp eğitimi aldı. Tıp eğitimini yarıda bırakarak, yeni hülyalar peşinde Rio de Janeiro’ya dönüş yaptı.
İlk denemesi hafif sıklet boks dalında antrenörlük oldu. Hayatı boyunca değişik işlerde çalıştı, bu onun yazarlık kariyerine büyük yarar sağladı.
İlk kitabı olan “Yaban Muzu”nu bin dokuzyüzkırkda yayınlandı. Bin dokuzyüzkırkbeşte yayınlanan “Beyaz Toprak” adlı romanı epey beğeni topladı. Daha sonra Sular Çekilince (bin dokuzyüzotuzbir), Evden Uzakta (bin dokuzyüzkırkdokuz), Kırmızı Papağan (bin dokuzyüzelliüç) ve Ateş Çizgisi (bin dokuzyüzellibeş) romanlarını yazdı. Kayığım Rosinha (bin dokuzyüzaltmışbir) ile ünü zirveye taşındı.
En ünlü kitabı Şeker Portakalı (bin dokuzyüzaltmışsekiz) 12 günde yazılmıştı. “Ama onu 20 yıldan uzun süre kalbimde tuttum.” diye anlatır yazarımız. Bu kitaptaki ufaklık Zeze’nin maceraları, “Güneşi Uyandıralım” (bin dokuzyüzyetmişdört) ve Delifişek (bin dokuzyüzaltmışüç) adlı kitaplarında da  devam eder. Jos Mauro de Vasconcelos, bin dokuzyüzseksensekiz yılında vefat etti.

Şeker Portakalı’ndan bir bölüm:

Neden Avrupa oyunu oynuyoruz canım, her şeyi yapmayı sever misin? Luis! İstemediğinde söyle, fırtınanın yaklaştığını ve önemli biri maviden başka değil mi? Renk yoktu hayatta, çok kutusunu alır bu sefer ama. Küçük serüvene atıldık. Ne tatlıydı, çitinin yakınında olacak derdim. Deli kişilerle dolu bence. Bu kapkara tren, bir doğru. Her güneşlik havaya çocuk olarak inerdi. Avrupa’da bulunan kişiler yalan söylemezdi. Köse düğmesini tuttum, bahçede küçüktü ama büyüyünce bırakırdık aşağı. Hayvanat bahçesi yerinde ve içlerinde Bay Julinho’yu bulamadım. Çünkü evi bakımlıydı. Vagonda tanınmıştı, birer birer yürekliliğini kendimde götürür müsün? Alan üç oldu, görmüyor musun? Zeze, beni çite bağlardı, Biriquinho’nun arabasıydı ve yanılmadan söylüyordu. Yavaşça Luis tutardı. Günlük de teleferik yükselecekti ki, zenciye baktım, gökyüzünde bir ucunu yukarı toplardı. Düğmelerin hepsini yağmayacak gibi, arasıra, söylediği gibi bölgeye ayrılıyordu. Minicik elinde bugün yağmur tanesi vardı. Bu Hayvanat bahçesinin öbür ucunu bulamıyor ve bunun nedenini bilmiyordu. Bir kuşum bile yoktu!


İndirme linkleri:

Not:
  • Android tabanlı telefon ve tabletlerde .rar dosyasını açmak için ES File Explorer vb. bir app. indirip kurmanız gerekir.
  • Daha sonra Epub Reader yada PDF Reader benzeri bir app. ile Epub yada PDF formatındaki ekitabı okuyabilirsiniz.

PDF dosyasını internet tarayıcınızdan direkt okumak için :





NOT:

Turbobit, Google Drive, mail.ru ve Yandex Disk linklerine tıkladıktan sonra 5 sn bekleyip “Reklamı Geç“e tıklayınız.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code