İlber Ortaylı Osmanlı Devletinde Kadı Kapak

İlber Ortaylı – Osmanlı Devleti’nde Kadı – EPUB – PDF – E kitap İndir

İlber Ortaylı Kitapları

Hukuk ve İdare Adamı Olarak Osmanlı Devleti’nde Kadı (Tarih Kitabı)

Ücresiz EPUB PDF E kitap / E kitap indir / Oku

KİTABIN BAZI SAYFALARI

Küçümser bir ifadeyle, “Şu kasıntı karıya bak,” dedi. “Buzlar kraliçesi.” Alette başıyla onayladı. “Çok ciddi. Birisi ona gülmesini öğretmeli.” Toni homurdandı. “Birisi ona sevişmesini öğretmeli.” Alette haftada bir gece San Francisco’daki evsizler misyonuna gidip yemek dağıtımına yardımcı oluyordu. Özellikle Alette’in ziyaretlerini bekleyen ufak tefek ihtiyar bir kadın vardı. Tekerlekli sandalyedeydi ve Alette onun bir masaya oturmasına yardım edip yemeğini getirirdi. Kadın minnetle, “Güzelim,” dedi. “Eğer bir kızım olsaydı, aynı sana benzemesini isterdim.” Alette onun elini sıktı. “Bu çok büyük bir övgü. Teşekkür ederim.” İçinden bir ses, eğer bir kızın olsaydı, senin gibi bir domuza benzerdi, dedi.

Alette kendi düşüncelerinden dehşete düştü. Sanki bu sözleri içinde birisi söylüyor gibiydi. Sürekli oluyordu bu. Alette kendi kilisesinden Betty Hardy’le alışverişe çıkmıştı. Büyük bir mağazanın önünde durdular. Betty hayranlıkla vitrindeki bir elbiseye bakıyordu. “Çok güzel değil mi?” “Harika,” dedi Alette. Hayatımda gördüğüm en çirkin elbise. Tam sana göre. Alette bir akşam kilise zangoçlarından Ronald’la yemeğe çıktı. “Seninle olmak gerçekten çok hoşuma gidiyor, Alette. Bunu daha sık yapalım.” Alette utangaç bir tavırla gülümsedi. “Ben de isterim.” Ve non faccia, stupido, diye düşündü. Belki bir başka hayatta, sürüngen. Yine dehşete düştü. Benim neyim var? Buna yanıtı yoktu. İsteyerek olsun olmasın, en küçük terslemeler bile Alette’i küplere bindiriyordu. Bir sabah işe giderken bir otomobil yolunu kesti.

Alette dişlerini gıcırdatıp, seni öldüreceğim, piç herif, diye düşündü. Adam el sallayarak özür diledi, Alette de tatlı tatlı gülümsedi. Ama öfkesi hâlâ dinmemişti. Üzerine kara bulutlar çöktüğünde Alette sokaktaki insanların kalp krizi geçirdiklerini, otomobillerin altında kaldıklarını ya da soyulup öldürüldüklerini hayal ederdi. Sahneleri çok canlı bir biçimde aklından geçirir, az sonra da kendinden utanırdı. Alette iyi günlerinde bambaşka bir insan olurdu. Gerçek anlamda iyi, anlayışlı ve insanlara yardım etmekten hoşlanan biriydi. Mutluluğunu bozan tek şey, üzerine yeniden karanlığın çökeceğini ve onun içinde kaybolacağını bilmesiydi. Alette her pazar sabahı kiliseye giderdi.

Kilisede evsizlere yemek dağıtmak, çocuklara okul sonrası resim dersleri vermek ve derslerinde yardımcı olmak için gönüllü programlar düzenleniyordu. Alette çocukların pazar okulunda derslere giriyor ve kreşte yardımcı oluyordu. Bütün hayır işlerine gönüllü katılıyor ve elinden geldiği kadar çok zaman ayırıyordu. Özellikle gençlere resim dersi vermeyi seviyordu. Bir pazar günü kilisenin kermesi vardı ve Alette satılması için kendi resimlerinden birkaç tane getirmişti. Rahip Frank Sel vaggio onlara hayranlıkla bakakaldı. “Bunlar… bunlar harika! Bunları bir galeride satmalısın.” Alette’ün yüzü kızardı. “Yok canım. Onları öylesine yapıyorum işte.” Kermes kalabalıktı.

Kilise cemaati ailelerini ve dostlarını getirmiş; eğlenmeleri için sanat standlarının yanısıra oyun standları da kurulmuştu. Çok güzel süslenmiş pastalar, inanılmaz elişi battaniyeler, evde yapılmış reçeller, tahta oyma oyuncaklar vardı. İnsanlar standdan standa geziyor, tatlılardan tadıyor, ertesi gün hiçbir işlerine yaramayacak şeyler satın alıyorlardı. Alette bir kadının kocasına, “Ama hayır işi için,” dediğini duydu.

İlber Ortaylı – Osmanlı Devletinde Kadı (112 Sayfa) adlı e-kitap dosyasını,  PDF ve EPUB formatında indirerek okuyabilirsiniz.


İlber Ortaylı Foto ve Görsel:

İlber Ortaylı Galeri


Başka sitelerdeki gibi, aslında reklam sayfasına giden sahte linklerle ya da

“PDF indir” yazan ama hiçbir link vermeyen sitelerle uğraşmak istemiyorsanız,

ekitabı bizden indirin.

İndireceğiniz e kitabın kalitesini yukarıdaki örnek sayfalardan  kontrol edebilirsiniz.

(Link ve açıklama sayfanın en altındadır)


İndirme linkleri:

Not:
  • Android tabanlı telefon ve tabletlerde .rar dosyasını açmak için ES File Explorer vb. bir app. indirip kurmanız gerekir.
  • Daha sonra Epub Reader yada PDF Reader benzeri bir app. ile Epub yada PDF formatındaki ekitabı okuyabilirsiniz.

PDF dosyasını internet tarayıcınızdan direkt okumak için :


 


PDF + EPUB Rar Paketi linkleri: Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code