Falih Rıfkı Atay Çankaya Pdf Epub Ekitap Indir

Falih Rıfkı Atay – Çankaya – Ekitap Epub Pdf indir

Falih Rıfkı Atay – Kitabı

Çankaya

Ücresiz EPUB – PDF – E kitap / E kitap indir / Oku

 

KİTABIN BAZI SAYFALARI

Siyasi meselelerde ve söylentilerde hâlâ bir rolüm yoktu. Ankara ise birleşti.
Savaş sonrası devrim? Kimse hevesli değildi: “Eğer bitirseydik … Bitirseydik!” Dedin. Çözüm devletin düzenini değiştirmeyi düşünmüyordu. Vahideddin kuşkusuz hal’edil, Abdülmecid Efendi’nin yerini alacaktı. Barış ve Büyük Millet Meclisi. Fındık sarayında kurdular, harika bir tatlı tatlısını birleştirirdik.
Mustafa Kemal ne yapmalı? Zaferden hemen sonra, hükümetin artık Ankara’da siyasi işleri görmemesi gerektiği fikrini ortaya attı.
Hürriyet ve İstanbul’da yeni yazmış olan müttefiklere göre Anadolu’nun Bab-ı ali’ye son sözü vermesi gerekiyordu.
Bir yandan öğretmenlerde halifelik ve Şeriat hareketi uyandı. Mustafa Kemal, saltanatın kaldırılması nedeniyle cinayetten korkuyordu.
Çünkü onlara göre halifelik padişahtan ayrılamaz. Fiziksel etki ve güç ortadan kaldırılamaz. Eğer alınırsa, Şeriat kaçmaz.
Tüm çalışmalardan Mustafa Kemal sorumludur. Barış konferansına hazırlanın. Ankara bu ikisinin önünde nasıl sallanacağını bilmiyor. Zafer Mustafa Kemal’e o kadar ün ve şeref verdi ki ordudaki ve halktaki tek adam bir devlet gücüdür.
General Pelle İzmir’den ayrıldığında Franclin Bouillon’u savaş gemisine göndereceğini söyledi. O gün olup olmadığını veya daha sonra başka bir temasları olup olmadığını bilmiyorum. Notlarımın altında Mustafa Kemal’in aşağıdaki paragrafı var:
“Franclin Bouillon barış konferansına katılmamı istedi. O zaman konferansın İzmir’de gerçekleşeceğini söyledim.” Çalışacağım, ancak birinci sınıf devlet adamlarını İzmir’e getirmek zor. “Dedi. Bazı delegeleri konferansa sordum.
– İsmet Paşa’yı gönder! söyledi.
– Yapabilir mi?
– Evet … en iyisi … “
Mudanya’daki ateşkesi kapatmış olmasına rağmen, Batı Cephesi komutanı ana heyetin barış konferansına sunulacağını bilmiyordu.
Mustafa Kemal diyor ki:
” Ankara’ya gittiğimde Dışişleri Bakan Yardımcısı Yusuf Kemal Bey ile tanıştım. barış
Konferansta, ana heyeti kimin üstlenebileceğini sordum: “Onu tanıyorsun!”
söyledi.
“Mesela İsmet Paşa?”
‘Bonus’.
Yusuf Kemal Bey milletvekili olarak istifa etmek yerine İsmet Paşa’dan ayrılmak zorunda kaldı. İstifaya ek olarak Yusuf Kemal Bey
İsmet Paşa’nın milletvekili seçilmesini tavsiye etti.
Bursa’ya geldim Kızım Karabekir benimleydi. İsmet Paşa hiçbir şey bilmiyordu. Telgraf hakkında her şeyi ve barışı söyledim
Konferansın ana delegesi olacağımızı söyledim:
“Kesinlikle!” şeklinde reddetti.
Dedim ki: “Git Fevzi Paşa ve Kazım Karabekir’i bul.”
Fevzi Paşa derhal tavsiye etti. Kazim Karabekir:
‘Nerede? Aktif olmayan generaller var! diye cevap verdi. Aktif olmayan general kendisiydi. ”
Garip bir hikaye: Karabekir’i yatıştırmak için, Ruslar bu konferansa katılmayacaklarını söylerken, Ruslarla bir sözleşme yaptınız. O kabul etti: “Eğer öyleyse, askerler gönderilmemelidir!” Ancak haberlerden sonra Ruslar konferansa katılacak.
Daha sonra İsmet Paşa’ya bu delegasyon sorununu sordum. ben:
– Evet, hatırlamıyorum. Mudanya ateşkes müzakerelerini düzenlediğim bir çalışma olarak. Lozan’da acı çektiğimi hayal edersem, oraya gitmemede ısrar edeceğimi söyledi.
Barış konferansı delegasyonunun ikinci adayı Rauf Bey oldu. Fakat hem Kazım Karabekir hem de Rauf kendi dallarını kuracaklardı. Mustafa Kemal söylediklerini dinlemek zorunda kaldı ve kişisel bir onur yaptığını hissetti.
Mustafa Kemal, Milli Silahlı Kuvvetlerle ilk arkadaşları arasındaki mesafeyi düzenlemeye çalıştı. Paşa’ya İstanbul’a gitmesi için güç verdi.
Ordunun Eminönü’nde şehre doğru hareket ettiğini gördüm. Belki fethin ilk günü çok mutluydu. Refet Paşa tüm enerji ve becerilerini Anadolu hükümetini İstanbul’a göndermek ve işgalci güçlerin otoritesini çözmek için kullandı.
Türk askerinin İstanbul’a girdiğini gören Yüzbaşı Armstrong, “Ruhumun isyan ettiğini duydum. Türkler, Kanuni Sultan Süleyman’ın yönetimi altında olduklarını düşünüyorlardı. İngiliz İmparatorluğu’nun onurunun herkese karşı çamurda yuvarlandığı gurur.  “

Mustafa Kemal Nutuk’da diyor ki: Bugünkü sahneyi genel ve tarihi görevden yaptım. ”
Henüz boşuna olmayan koşulları uygulayan o değildi. Ancak, fırsat aynı ayın sonuna doğru geldi: devletler bizi bir barış konferansına davet etti ve İstanbul hükümetine bir davetiye gönderdi.
Egemenlik ortadan kaldırılmadığı ve ulusun kaderi sadece dünyaya iletildiği sürece, bu karışıklıktan kaçmak pek mümkün değildi. Osmanlı İmparatorluğu, muhalefeti buldu ve yeni bir Türk devletinin doğduğunu ilan etti. Kuralı sona erdirme önerisi Parlamento’ya yapıldı. İki kişi açıkça Salık’a karşı çıktı ve savundu. Bunlardan biri, Mustafa Kemal’i öldürmek için İzmir’de idam edilen Laziistan milletvekili Ziya Hurşit.
Karışık mürekkep komisyonunda “Teşkilât-ı Esasiye, Adalet ve Şeriat” önerisi komiteye sunuldu. Komisyon hemen medreseyi işaret etti.
Saltanat halifelikten ayrılabilir mi değil mi? Doğrudan parlamentoda oy kullanmayanlar, kendilerini teorilerin çıkmaz sokaklarında bulmak istediler.
Mustafa Kemal’in meclise karşı ikinci açık emri bu komitede idi.
Seyircinin içindeydi. Onun önünde durdu ve bağırdı:
– Egemenlik ve egemenlik kimseyle müzakere edilmez çünkü bilginin alıcısıdır. Kural ve kural güç ve şiddeti üstlenir. Türk milleti bu kuralın kendisini kontrol altına aldı. Şimdi ondan bu ulusun hükümetini terk etmesi istenmiyor. Sorun emir-I vakumudur ve ele alınmaktadır. Burada toplananlar, meclis ve herkes konuyu kabul ederse başarılı olacak. Aksi takdirde, gerçek ofiste tekrar ifade edilecektir. Ancak, bazı kafalar kesilebilir. Karma komisyon üyeleri bu ifadeden memnun olduklarını söyleyerek işi kesti.
Zaferden bu yana muhalifler mecliste öfke arıyorlar. Ordu zafere terfi etti. Yeni rütbeler hükümet tarafından verildi ve Parlamento Başkanı Mustafa Kemal tarafından desteklendi. Rakiplere göre, bunun meclisin hakkına saldırması amaçlandı. Başbakan Rauf Bey yolsuzluk olmadığını söyledi. Muhalefet Hüseyin Avni:
– Meclisin iradesini, Yunanlılar gibi ülkeye zararlı olanları düşünürüm.

Falih Rıfkı Atay -Çankaya (632 Sayfa) adlı e-kitap dosyasını, PDF ve EPUB formatında indirerek okuyabilirsiniz.

 


Falih Rıfkı Atay Foto ve Görselleri:


Başka sitelerdeki gibi, aslında reklam sayfasına giden sahte linklerle ya da

“PDF indir” yazan ama hiçbir link vermeyen sitelerle uğraşmak istemiyorsanız,

ekitabı / romanı bizden indirin.

İndireceğiniz e kitabın kalitesini yukarıdaki örnek sayfalardan kontrol edebilirsiniz.

(Link ve açıklama sayfanın en altındadır)


İndirme linkleri:

Not:
  • Android tabanlı telefon ve tabletlerde .rar dosyasını açmak için ES File Explorer vb. bir app. indirip kurmanız gerekir.
  • Daha sonra Epub Reader yada PDF Reader benzeri bir app. ile Epub yada PDF formatındaki ekitabı okuyabilirsiniz.

PDF Kitabı internet tarayıcınızdan direkt okumak için :


 


PDF + EPUB Rar Paketi linkleri: 1 thought on “Falih Rıfkı Atay – Çankaya – Ekitap Epub Pdf indir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code