Hakan Sümer – Panik Atak, Anksiyete ve Depresyon Pdf Kitap

Hakan Sümer Kitapları

Panik Atak, Anksiyete ve Depresyon – Ruhun Gemisi

PDF E kitap / E kitap indir / Oku

Örnek PDF Sayfaları :

(Sayfalara tıklayarak büyütebilirsiniz)

KİTABIN İLK SAYFALARI

Öncelikle hayatımıza giren, belki daha yeni, belki de uzun yıllardır beraber olduğumuz fakat dostumuz olmadığını bildiğimiz panik atak ve anksiyetenin ne olduğunu açıklamak istiyorum. “Dost olmadığını bildiğimiz,” diyorum çünkü dostlarımızın yanımızdan gitmesini hiç isteme- yiz. Ama biz bunların yakınımızdan bile geçmesini istemiyoruz.

Panik atağı; kişide ansızın kendini gösteren, belli bir duruma bağlı, kişinin fiziksel varlığını da etkileyen büyük korku olarak tanımlayabiliriz. Fakat panik atağın bu cümle kadar basit ve sade bir şey olmadığını, ne kadar yoğun duygusal ve fiziksel negatif etkiler gösterdiğini de biliyoruz. Hiçbir pozitif yönü bulunmayan bu ruhsal durumun hiç kimse tarafından yaşanmamasını, eğer yaşanmışsa da tekrarlamamasını temenni ederiz. Bunun için duacıyız. Genellikle panik atak rahatsızlığı olan bireyler o an çok kötü şeyler olacağına inanır ve dehşet duygusuna kapılırlar.

Bunun ardından yaşadığı bu dehşet dolu dakikalar ile baş başa kalan bireyin vücudunda endişe duyduğu konuyla alakalı belirtiler yaşanmaya başlar. İşte o an kişi öleceğini, kalp krizi geçireceğini, kendini kaybedeceğini ya da aklını yitireceğini düşünerek büyük bir korkuya kapılır. Kalbimizin kan pompalaması ve nefes alışverişimiz gibi işlevleri yerine getiren otonom sinir sistemi yanlış sinyal alarak direkt olarak savunma pozisyonuna geçer. Sinir sistemimizin yapmış olduğu bu savunma yüzünden ellerde ve kollarda uyuşma, bayılacak gibi olma, ateş basması, vücutta titreme, göğüs kafesi bölgesinde ağrı, elektriklenme, nefes almakta güçlük, boğazda düğümlenme, terleme ve bunların türevleri olan belirtiler baş gösterir. Bu belirtileri hisseden kişi bu zamansız ve anlamsız vücut belirtilerini farklı durumlara yorar ve girmiş olduğu korku tünelinde iyice ilerlemeye devam eder.

Endişe, günlük yaşantımızda gayet sağlıklı bir insanın girmiş olduğu ruhsal bir durumdur. Fakat bu endişe gereğinden fazla ve olur olmaz durumlarda kendini sıklıkla göstermeye başladığında artık normallikten çıkar ve anksiyete bozukluğu adını alır. Ank- siyete, bireyin yapması gereken şeyleri yapmasını engellemeye başlamış duruma geldiğinde artık bir soruna dönüşür ve onun adına anksiyete bozukluğu diyoruz.

Anksiyete bozukluğu olan bir bireyi gördüğümüzde onun çok takıntılı olduğunu düşünebiliriz fakat bu o bireyin elinde olmadan yapmış olduğu ve kendine de bilmeden zarar verdiği bir durumdur. Anksiyete bozukluğu olan bir birey belli bir sebep varken veya yokken yoğun endişe içerisine girer ve günlük yaşantısına devam edemez hale gelebilir. Tabii ki bu durum kişiden kişiye ve hastalığın seviyesine göre değişkenlik göstermektedir.

Özellikle panik atağı çağımızda insanların %70 kadar bir kısmı hayatlarında bir kere de olsa yaşıyor. Bazen farkında olarak bazen de farkında olmadan bu ruhsal durumla karşılaşılıyor. Panik atak çağımızın en popüler hastalıklarından biri haline gelmiş durumda. Şehir hayatı, stres, ciddi sorumluluklar, kalabalık ve rahatsız ortamlar bu hastalığın oluşmasındaki en büyük etkenlerden sadece birkaç tanesidir. Tabii rahatsızlığın ortaya çıkmasından sonra serpilip büyümesinde beslenme faktörlerinden tutun yaşam tarzına kadar birçok etken rol alıyor. Eğer bir de yoğun endişe durumu olan anksiyete bozukluğunu yaşıyorsak tamamen kısır döngüye giriyoruz.

Bu döngüyü içinden çıkılmayacak bir durum gibi gözümüzde büyütüyoruz. Ama tam aksine çok güçlü bir yapıya sahip olan insanoğlu için çok da bu döngüden kurtulmak zannedildiği kadar zor değil hatta görece kolay bir durum. “Sadece beynimizde bitiyor,” demeyeceğim çünkü bu cümleler bu durumu yaşamamış ama aslında bize yardımda bulunmaya çalışan ailelerimizin, arkadaşlarımızın belki de eşlerimizin kısacası bu durumu sadece dışardan gözlemleyen çevremizdekilerin cümleleridir.

Panik atağın ve anksiyetenin oluşumu çok farklı sebeplere dayanmaktadır. Çok sevdiğimiz veya çok yakınımız olan birini kaybedince, belki bir trafik kazası belki yoğun stres durumları, genetik faktörler, ilaçlar ve madde kullanımı, beyin fonksiyonlarında bozukluklar vb. gibi sebepler bu ruhsal durumu tetikler ve ilk kıvılcımını çakabilir. Panik atak ve anksiyete bozukluğuna tam olarak nelerin sebep olduğu bilinememektedir ancak yukarıda saymış olduğum durumların etkili olduğu düşünülmektedir. Bunun ardından yaşanan bu kötü durumların tekrarlanması endişesi de kişiyi sarabilir ve daha önce bahsettiğim gibi bir kısır döngüye dönüşebilir.

Bu kısır döngüden sonra artık dünya panik atak ve anksiyetenin etrafında dönmeye başlar. Sabah kalkınca, yatağımızda, işimizde hep bu döngünün ortasında buluruz kendimizi. Kısacası beynimizin bir köşesinde sürekli panik atak ve anksiyetenin gölgesi dolaşır. “Hadi atın onu beyninizden, yok öyle bir şey, sadece vücuduna odaklanıyorsun, kendi kendine hastalıklar çıkarıyorsun” cümlelerini söylemek isterdim. Çünkü bu cümleleri bu durumu yaşamamış kişiler söyleyebilir. Evet, keşke biz de yaşamasaydık ve bu sözcükler bizim ağzımızdan dökülseydi.

Hakan Sümer’in Panik Atak, Anksiyete ve Depresyon – Ruhun Gemisi (131 Sayfa) adlı e-kitap dosyasını,  PDF formatında indirerek okuyabilirsiniz.


Başka sitelerdeki gibi, aslında reklam sayfasına giden sahte linklerle ya da

“PDF indir” yazan ama hiçbir link vermeyen sitelerle uğraşmak istemiyorsanız,

ekitabı bizden indirin.

İndireceğiniz e kitabın kalitesini yukarıdaki örnek sayfalardan  kontrol edebilirsiniz.

(Link ve açıklama sayfanın en altındadır)


 

PDF Kitabı internet tarayıcınızdan direkt okumak için :


 You must log in and be a buyer of this İndir to submit a review.