David Eagleman – Beyin Senin Hikayen – Türkçe Pdf

David Eagleman Kitapları

Beyin Senin Hikayen (Bilim)

Ücresiz PDF E kitap / E kitap indir / Oku

KİTABIN BAZI SAYFALARI

Beyindeki sihrin birçok parçanın etkileşiminden doğması gibi, bu kitap ve The Brain [Beyin] isimli belgesel de birçok kişinin ortak çalışmasıyla ortaya çıktı.Beyindeki sihrin birçok parçanın etkileşiminden doğması gibi, bu kitap ve The Brain [Beyin] isimli belgesel de birçok kişinin ortak çalışmasıyla ortaya çıktı.

Jennifer Beamish projenin temel direklerinden biri olarak insanları bıkıp usanmadan yönlendirdi, belgeselin sürekli evrilen içeriğini dengede tutmaya çalıştı ve farklı kişiliklerin farklı vurgularını aynı anda idare etmeyi başardı. Beamish, yeri doldurulamaz biriydi ve basitçe söylemek gerekirse bu proje onsuz var olamazdı. Projenin ikinci temel direği Justine Kershavv idi. Büyük projeleri kurgulama ve ele alma, bir şirketin (Blink Films) işlerini yürütme ve sürüsüyle insanı idare etmede Justine’in sergilediği ustalık ve cesaret benim için tükenmez bir esin kaynağı oldu.

Belgeselin çekimleri sırasında inanılmaz derecede yetenekli bir yönetmenler ekibiyle çalışma olanağını bulduk: Toby Trackman, Nic Stacey, Julian Jones, Cat Gale ve Jo hanna Gibbon. Değişen duygu, renk, ışık, sahne ve ton örüntülerine gösterdikleri duyarlık ve kavrama yetileri beni şaşırtmaya devam ediyor. Onlarla birlikte, görsel dünyanın ustaları konumundaki görüntü yönetmenleri Duane McClune, Andy Jackson ve Mark Schvvartzbard ile çalışma şansını da yakaladık. Belgesel için gereken günlük yakıtı sağlayanlarsa becerikli ve enerjik yapım yardımcıları Alice Smith, Chris Baron ve Emma Pound oldu.Kitap için, dünyanın tutarlı biçimde en cesur ve en yetkin yayınevlerinden Canongate Books’ta görev yapan Katy Follain ve Jamie Byng ile çalışmak benim için bir zevkti. Pantheon Books’tan Amerikalı editörüm Dan Frank ile çalışmaktan da aynı derecede onur duydum ve keyif aldım. Kendisi, danışmanım olduğu kadar dostumdur da aynı zamanda.Bana esin kaynağı olan annem ve babama da sonsuz minnet borçluyum.

Babam bir psikiyatrist, annem ise biyoloji öğretmeni ve her ikisi de öğretme ve öğrenme aşkıyla dolu insanlar. Araştırmacılık ve bilimsel iletişime doğru ilerlediğim yolda beni sürekli olarak teşvik ettiler ve cesaretlendirdiler. Çocukluğumda neredeyse hiç televizyon izlemediğimiz halde, ne yapıp edip Cari Sagan’ın Kozmos belgeselini izlettirirlerdi bana. Bu proje, işte ta o akşamlara uzanan derin köklere sahiptir.Dizinin çekimleri ve kitabın yazım aşaması sırasında altüst olan programımla başetmek zorunda kalan parlak, üretken lisans ve doktora sonrası öğrencilerime de ayrıca teşekkür ediyorum.Beni desteklediği, yüreklendirdiği, zor zamanlarıma katlanmak zorunda kaldığı ve yokluğumda tek başına üstlendiği şeyler için, son ve belki de en büyük teşekkürü güzel eşim Sarah’ya borçluyum. Bu çabanın önemine en az benim kadar inanmasından dolayı kendimi çok şanslı bir insan sayıyorum.

NOTLAR

1. Bölüm Ben Kimim?Ergenlik çağında beyin ve artmış özbilinçSomerville, LH, Jones, RM, Ruberry, EJ, Dyke, JP, Glover, G ve Casey, BJ (2013) “The medial prefrontal cortex and the emergence of selfconscious emotion in adolescence.” Psychological Science, 24(8), 155462.Yazarlar, medial prefrontal korteks ile striatum adı verilen bir başka beyin bölgesi arasındaki bağlantıların artmış olduğunu görmüşlerdir. Striatum ve dahil olduğu bağlantı ağı, güdüleri eyleme dönüştürmede devreye girer.

Yazarlara göre bu bağlantılar, onlu yaşlarda sosyal kaygı ve düşüncelerin davranışı neden güçlü biçimde etkilediğini ve bu gençlerin neden akranlarının varlığında risk almaya daha yatkın olduklarını açıklıyor olabilir.Bjork, JM, Knutson, B, Fong, GW, Caggiano, DM, Bennett, SM ve Hom mer, DW (2004) “Incentiveelicited brain activation in adolescents: simi larities and differences from young adults.” The Journal of Neuroscience, 24(8), 17931802.Spear, LP (2000) “The adolescent brain and agerelated behavioral ma nifestations.” Neuroscience and Biobehavioral Revieıvs, 24(4), 41763.Heatherton, TF (2011) “Neuroscience of self and selfregulation.” Annu al Revieıv of Psychology, 62, 36390.Taksi şoförleri ve Londra BilgisiMaguire, EA, Gadian, DG, Johnsrude, IS, Good, CD, Ashburner, J, Frac kovviak, RS ve Frith, CD (2000) “Navigationrelated structural change in the hippocampi of taxi drivers.” Proceedings ofthe National Academy of Sciences ofthe United States of America, 97(8), 43984403.Beyindeki hücre sayısıNöronlarla gliya hücrelerinin sayısı eşittir ve beynin bütününde her birinden yaklaşık seksen altı milyar adet bulunur.Azevedo,

FAC, Carvalho, LRB, Grinberg, LT, Farfel, JM, Ferretti, REL, Leite, REP ve FferculanoHouzel, S (2009) “Equal numbers of neuronal and nonneuronal cells make the human brain an isometrically scaledup primate brain.” The Journal of Comparative Neurology, 513(5), 53241.Bağlantüarm, yani sinapsların sayısı hakkındaki tahminler birbirinden çok farklıdır; ancak yüz milyara yakın nöron ve bunlardan her birine ait on bin bağlantı olduğu göz önünde alındığında, sayının bir katrilyon (yani bin milyar) olduğu yolundaki tahmin, akla yakındır. Bazı nöron tipleri daha az sinaps yaparken, bazılarında da (ör. Purkinje hücreleri) sinaps sayısı çok fazladır her biri için yaklaşık iki yüz bin. kadar.Ayrıca, Eric Chudler’m “Brain Facts and Figures” (Beyinle İlgili Bilgiler ve Rakamlar) başlığı altında düzenlediği ansiklopedik bilgi ve rakamlara ulaşmak için bkz: faculty.washington.edu/chudler/facts.html.RomanyalI yetimlerNelson, CA (2007) “A neurobiological perspective on early human depri vation.” Child Development Perspectives, 1(1), 1318.Müzisyenlerde bellek üstünlüğüChan, AS, Flo, YC ve Cheung, MC (1998) “Music training improves ver bal memory.” Nature, 396(6707).Jakobson, LS, Lewycky, ST, Kilgour, AR ve Stoesz, BM (2008) “Memory for verbal and visual material in highly trained musicians.” Music Percep tion, 26(1), 4155.Einstein’ın beyni ve Omega işaretiFaik, D (2009) “New information about Albert Einstein’s Brain.” Fron tiers in Evolutionary Neuroscience, 1.Ayrıca bkz. Bangert, M ve Schlaug, G (2006) “Specialization of the spe cialized in features of external human brain morphology.” The European Journal of Neuroscience, 24(6), 18324.Geleceğin anısıSchacter, DL, Addis, DR ve Buckner, RL (2007) “Remembering the past to imagine the future: the prospective brain.” Nature Revieıvs Neuroscience, 8(9), 65761.Corkin, S (2013) Permanent Present Tense: The Unforgettable Life Of The Amnesic Patient. Basic Books.Rahibelerle yapılan çalışmaWilson, RS ve diğ. “Participation in cognitively stimulating activities and risk of incident Alzheimer disease.” Jama 287.6 (2002), 742—48.Bennett, DA ve diğ. “Overvievv and findings from the religious orders study.” Current Alzheimer Research 9.6 (2012): 628. Araştırmacılar otopsilerde aldıkları örneklerde, bilişsel sorunu bulunmayan insanların yarısında beyin patolojisine ilişkin işaretlere rastladılar.

Grubun üçte biri ise, Alzheimer hastalığının patolojik eşik ölçütlerini karşılamaktaydı. Başka bir ifadeyle, ölmüş olan katılımcıların beyinlerinde hastalıkla ilgili yaygın izlere rastlanmış olsa da, bu patolojiler bireyde bilişsel gerileme olasılığının ancak yarısı kadarına karşılık gelmekteydi. Din Görevlileri Çalışması ile ilgili daha fazla bilgi için bkz. www.rush.edu/ servicestreatments/alzheimersdiseasecenter/religiousordersstudyZihin Beden problemiDescartes, R (2008) Meditations on First Philosophy (Michael Mori arty’nin 1641 tarihli baskıdan çevirisi). Oxford University Press.

David Eagleman’in – Beyin Senin Hikayen (272 Sayfa) adlı e-kitap dosyasını,  PDF formatında indirerek okuyabilirsiniz.


David Eagleman Foto ve Görselleri:


Başka sitelerdeki gibi, aslında reklam sayfasına giden sahte linklerle ya da

“PDF indir” yazan ama hiçbir link vermeyen sitelerle uğraşmak istemiyorsanız,

ekitabı bizden indirin.

İndireceğiniz e kitabın kalitesini yukarıdaki örnek sayfalardan  kontrol edebilirsiniz.

(Link ve açıklama sayfanın en altındadır)


İndirme linkleri:

Not:
  • Android tabanlı telefon ve tabletlerde .rar dosyasını açmak için ES File Explorer vb. bir app. indirip kurmanız gerekir.
  • Daha sonra Epub Reader yada PDF Reader benzeri bir app. ile Epub yada PDF formatındaki ekitabı okuyabilirsiniz.

PDF dosyasını internet tarayıcınızdan direkt okumak için :


 


PDF + EPUB Rar Paketi linkleri:

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code