Albert Camus Yabancı Ekitap Epub Pdf Indir

Albert Camus – Yabancı – Ekitap Epub PDF indir

Nobel Ödüllü Albert Camus’un Kitabı

Yabancı

Ücretsiz EPUB – PDF – E kitap

E kitap indir ve Oku

Albert Camus Yabancı Pdf Ekitap

 

KİTABIN BAZI SAYFALARI

Üçüncü kez hapishane rahibiyle görüşmeyi reddettim. Söyleyecek bir şeyim yok. Canım konuşmak istemiyor. Her neyse, yakında görüşürüz. Beni şimdi ilgilendiren şey, bu kaçınılmaz sonucun bir çıkış yolu olup olmadığını bilmek için çalışma zamanı makinesinin yakasını çıkarmaktır. Beni başka bir hücreye koydun. Burada sadece gökyüzünün yattığını görebiliyorum, başka bir şey yok. Gökyüzünde gökyüzünü görünce tüm günlerim geçiyor, gündüzden geceye getirdikleri renklerden biri. Nereye uzansam, ellerimi başımın altına koyup bekliyorum. Acımasız makineden kaçan, infazdan önce yere basan ve ne sıklıkta olduğunu bilen polis zincirini yok eden ölüm mahkumları olup olmadığını merak ediyorum. O anda ölüm hikayelerini duymadığımma şaşırdım. Her zaman gözlerini açmalı ve bu tür şeylere dikkat etmelisin. Ama kimse nane olacağını asla bilmiyor!
Diğer herkes gibi gazetelerde de böyle hikayeler okumuştum. Ama ölüm sırası hakkında kesinlikle okumadığım ya da sorduğum pek çok kitap vardı. Belki bu kitaplarda kaçış hikayeleri bulabilirdim.
Bu cinayeti önceden planlamıştım. En azından bunu denemek istedi. Zaten şöyle dedi: “Kanıtlayacağım beyler, her iki hikayeyi de test edeceğim. Önce olayların kör edici ışığında, sonra bu raketin mizahının bana vereceği loş ışıkta …”
Olayları, annemin ölümünden başlayarak kısaca anlattı. Duygularımı söyledi, annemin kaç yaşında olduğunu bilmiyordum, ertesi gün bir kadınla denize, sinemaya gitti ve Fernandeli ve Marie ile odama girdi. O zaman, aynı anda ne dediğimi anlayamadım. Çünkü “yakın” dedi. Ancak, Marie benim için sadece Marie idi. Sonra Raymond’a yaklaştı. Baktım, manzara oldukça netti. Söylemek mantıklıydı: Sözde Raymond’u kabul ettim, mektubu yazdım. Amaç sevgilisini almak ve sonra onu “tembel” bir adama yönlendirmek ve dövmek olacaktır. Raymond’un sahilde düşmanlarını provoke ettim. Raymond yaralandı. Silahını istedim. Çekim için sahile yalnız döndüm. Tasarlarken zemini yere koydum. Sonra bekledim ve yavaşça ve güvenle yapıldığından emin olmak için dört atış daha yaptım.
“Burada beyler,” dedi savcı, “Ben bu adamı iyi yaptığını bilerek cinayete sürükleyen gerçekleri keşfettim. Buna karşıyım. Çünkü bu bilinçsiz bir davranış değil. Beyler, bu adam, Onu duydular, değil mi?

Bütün gün affettiğimi düşünmeliydim. Bu fikirden tam olarak yararlandığımı düşünüyorum. Seçeneklerimi hesapladım ve düşüncelerimi en iyi şekilde değerlendirdim. Her zaman en kötü olasılıkları, affedilmemin kabul edilmeyeceğini düşündüm. “Ne yapmalıyız?” Dedim ki: “Ölmek kaçınılmazdı!” Diğerlerinden önce ölecekti, getirmenin bir yolu yoktu. Ancak herkes bunun yaşamaya değer olmadığını bilir. Aslında, otuz ya da otuzda ödünç alınmış, çok önemli değildi. Tabii ki, diğer erkekler ve kadınlar binlerce yıl yaşayacaklardı. Yirmi yıl daha yaşamayı düşündüğümde, bu kalbimin korkunç atışıydı. Yani (işin ana gücü “o zamanlar” kelimesinin anlamını göz ardı etmek değildi), evet, sonra affetme. Talebimin kabul edilmediğine boyun eğmeliydim. O zaman, ama sadece o zaman, sanki bana bu fırsatı veriyormuş gibi ikinci bir şansı, kendi kendime bir affı görme hakkım vardı.

Ben biraz heyecanlandım, “Aylar var, bu duvarlara bakıyorum” dedim. “ama ne tanıdık ne bir yüz vardı. Muhtemelen uzun zaman önce bir yüz arıyordum. Ama bu yüz güneşin rengiydi, istekler yanıyordu.”  Marie’nin yüzü buydu. Boşuna aradım. Şimdi her şey bitti. 
Rahip bana acı bir şekilde baktı. Şimdi sırtını duvara yasladı. Gün ışığı alnıma aktı. Rahip iyi duyamayacağım bir şey söyledi, sonra acele et
“Sana sarılabilir miyim?” diye sordu. “Hayır,” dedim. Döndü ve duvara doğru yürüdü, elini taşların üzerine mırıldandı ve mırıldandı: “Bu dünyayı çok mu seviyorsun?”
Sırtı uzun süredir önümdeydi. Onun varlığı bana battı ve beni rahatsız etti. Kesinlikle, “Şimdi git!” Aniden döndüğünü ve göründüğü gibi olduğunu söyleyebilirim
“Hayır, sana inanamıyorum. Eminim başka bir dünya için susadın,” dedi. “Tabii ki,” dedim, “ama bu zengin olmaktan, hızlı yüzmekten ya da ağzı iyi olmaktan daha önemli değil. Hepsi aynı kapıya geliyor.” Fakat rahip sözümü kesti ve başka bir hayattan ne anladığımı bilmek istedi. “Bugün bana hatırlatacak bir hayat!” Diye bağırdım. Sonra dedim ki, “Şimdi bu şeylerden bıktım.” Bana hala Tanrı’dan bahsetmek istiyordu. Ona yaklaştım ve son kez çok az zamanı olduğunu anlatmaya çalıştım.

Bu arada, papazın elleri öfkeyle hareket etti. Koltuğundan kalktı ve bornoz kıvrımlarını düzeltti. Sonra bağırdı: “Arkadaşım.” Ölüm cezasına çarptırıldığından değil; Ona göre hepimiz ölüme mahkum edildik. Burada onu böldüm ve ona aynı olmadığını, ancak hiçbir şekilde ikame olamayacağını söyledim. “Hepsi bu,” dedi, “ama yakında ölmeseniz bile, daha sonra öleceksiniz. O zaman aynı soru ile karşılaşacaksınız. Bu korkunç deneyimle nasıl başa çıkıyorsunuz?” diye sordu. Dedim ki, “O anda nasıl elde ederim? Sonra yapacağım.”
Bu kelimeyle kalktı ve gözümün içine baktı. Çok iyi bildiğim bir oyundu. Kalbimi eğlendirmek için sık sık Emmanuel’in veya Celeste’nin yüzlerine baktım, ama gözlerine dayanamadılar. Hemen papazın bu oyunu iyi bildiğini fark ettim. Gözleri hiç titremedi. “Hiç umudun var mı, öleceğin ve her şeyin gideceği fikriyle mi yaşıyorsun?” Sorduğunda sesi titremedi. “Evet,” Bu soruyu cevapladım.

1957’de Nobel ödülü kazanan Albert Camus’un Yabancı adlı Pdf ekitap eserinde şöyle devam eder; 

Sonra Raymond ona şöyle dedi: “Köpek onun yerine şaşırmış olabilir. Sahiplerini bulmak için kilometrelerce seyahat eden birçok köpeğin birçok örneğini getirdi. Ancak yaşlı adam daha seçici görünüyordu.” Al, alacaklar! Birisi eve götürse olmaz. Ama bu olamaz! Her şey omuz silkiyor. Boğalarınız kesinlikle düşecek! “Dedi. Ona köpeğini küçük bir ücret karşılığında kurtarabilmesi için ‘Bulunan Hayvanlar Evi’ne gelmesini söyledim.” Çok para ister misin? Dedi ki: “Bilmiyorum” dedim. Sonra köpürdü: “Bu mühimmat için para verecek miyim? Köpeği azarlamaya başladı. Raymond eve gülerek girdi. Sonra girdim. Dairemizin zeminine ayrıldık. Yakında yaşlı adamın adımlarını duydum. Kapımı çaldı. Onu açtığımda bir süre kapıda durdu. “Affedersiniz, afedersiniz!” Dedi. Onu aradım, içeri girmek istemedim. Gözleri onun ayakkabıları üzerindeydi. Düzensiz elleri titriyordu. Yukarı bakmadan.
“Alma, almaz mısın, Bay Meursault? Bana geri ver, değil mi? Yapmazsan iyi olur muyum?” diye söylendi.

Ceketini çıkardı. Telaşla listeye bakarak, oturdu. Celeste’yi acele bir sesle aradı, ama tek tek hemen tüm yemeklerin yenmesini emretti. Kurabiyeleri beklerken, çantasını açtı, küçük bir kâğıt ile bir kalem çıkardı, önce yemekleri hesapladı ve sonra yiyeceklerin ucunu ucu ön tarafa koydu. O zaman, çerezleri getirdiler. Hepsini atları kovalamak gibi yuttu. Diğer yemeği beklerken cebinden mavi kalemle haftanın radyo programlarını sunan başka bir dergi yayımladı. En büyük özenle, neredeyse tüm yayınları birbiri ardına işaretledi. Dergi on veya on beş sayfadan oluşuyordu. Bu işi yemek boyunca titizlikle yaptı. Yemek yemeyi bitirdiğimde hala aynı dikkatle işaretlemeye çalışıyordum. Sonra ayağa kalktı, ceketini kusursuz bir satış davranışı ile sırtına koydu ve gitti. Yapacak hiçbir işim olmadığı için yürüyüşe çıktım. Döndürmeden inanılmaz bir hız ve kendine güven ile doğrudan kaldırımın kenarından koştu. Sonunda görüşümü kaybettim, geri döndüm. Tuhaf bir kadın, diye düşündüm. Çabuk ayrılmayı unuttum.

Albert Camus – Yabancı (119 Sayfa) adlı e-kitap dosyasını, PDF ve EPUB formatında indirerek okuyabilirsiniz.

 


Albert Camus Foto ve Görselleri:


Başka sitelerdeki gibi, aslında reklam sayfasına giden sahte linklerle ya da

“PDF indir” yazan ama hiçbir link vermeyen sitelerle uğraşmak istemiyorsanız,

ekitabı / romanı bizden indirin.

İndireceğiniz e kitabın kalitesini yukarıdaki örnek sayfalardan kontrol edebilirsiniz.

(Link ve açıklama sayfanın en altındadır)


İndirme linkleri:

Not:
  • Android tabanlı telefon ve tabletlerde .rar dosyasını açmak için ES File Explorer vb. bir app. indirip kurmanız gerekir.
  • Daha sonra Epub Reader yada PDF Reader benzeri bir app. ile Epub yada PDF formatındaki ekitabı okuyabilirsiniz.

PDF Kitabı internet tarayıcınızdan direkt okumak için :


 


PDF + EPUB Rar Paketi linkleri:

1 thought on “Albert Camus – Yabancı – Ekitap Epub PDF indir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code